Ataşehir Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi

Periodontoloji
Kurumumuzda periodontoloji uzmanı bulunmakta olup, randevu almak için TIKLAYINIZ...

Diştaşı,  tükürükte bulunan kalsiyum ve fosfat iyonlarının diş yüzeylerine çökelerek uzun süre kalması sonucu oluşan sert yapılardır.

Oluşumunda tükürükte bulunan kalsiyum ve fosfat iyonları etkindir. Diş taşlarının oluşmaması için ağız hijyenine dikkat edilmeli ve bakteri plakları plakların etkin bir biçimde temizlenmelidir.

Periodontitis; diş ve dişi destekleyen dokuların periodontal ligament, çene kemiğinin yıkımıyla oluşan iltihabi bir hastalıktır. Periodontitisin temel nedeni bakteri plağıdır ve mekanik olarak temizlenerek tedavi edilebilir. Bunun yanında sistematik faktörler, genetik ve çevresel faktörlerde hastalığın oluşmasında etkendir.

Toplumda yaygın olarak rastlanan periodontal hastalıkların ilk belirtisi dişeti kanamalarıdır. Hasta diş eti kızarık, şiş ve parlak yüzeylidir. Bu belirtilerle birlikte ağız kokusu, dişetinde kanama kaşınma hissi, dişlerde hassasiyet görülür.

Periodontal hastalıklar her yaşta insanı farklı şekilde etkileyebilmektedir. Çoğu zaman hastalık herhangi bir şikâyet oluşturmadan sinsice ilerleye bilmektedir.

Periodontal tedavinin ana amacı sağlıksız görünen dişleri ağızda tutmaktır. Hastalığın tipine göre değişik tedaviler uygulanmaktadır. Bunlar;  ağız hijyeni eğitimi, diş taşı temizliği, ileri vakalarda kök yüzeyi düzleştirilmesi ve mukogingival operasyonlar olarak basitce özetlenebilir.

PERİDONTOLOJİ UZMANLARIMIZ
UZM. DT. BERRİN ÖRS ORUĞ
UZM. DT. SEDEN GÜN
UZM. DT. ÖZGE ÖZENER BAL
UZM. DT. MİNE İDİL BALTALI
UZM. DT. MERVE ÖZALP AYAZ

 

 
e-Dergi

Bilgi
Edinme

Dilek ve
Önerileriniz

Anket
Bizi Takip Edin